Media

Něco málo z Týdne, Instinktu a ČRo. Většina textů a nahrávek zmizela kdesi ve zvukovém archivu nebo ve sběrnách papíru.. a teď se vracejí jako digitální zombie.

Mike Reynolds: Architekt odpadu

BottlesNejsem žádný hipík, jen hledám logická řešení současných problémů, říká světoznámý průkopník ekologického bydlení Mike Reynolds. Staví domy ze starých pneumatik, lahví a plechovek a na jedné takové budově pracoval v roce 2012 i kousek za Prahou.

Andreas Bitesnich: Můj New York

Cityscape with Empire State Building, New York 2011 © Andreas H. BitesnichRakouského fotografa Andrease Bitesnicha proslavily výrazné akty, z některých se už staly tisíckrát napodobované ikony. Před časem ale v Praze představil poněkud odlišný výstavní projekt: extrémně kontrastní New York. Přesto říká, že k americké metropoli žádný vřelý vztah nemá.

Jan Gehl: Architekt prázdných míst

Vyčistil Kodaň od aut a radí New Yorku, jak provést to samé. Obdivuje historická centra, ale na Novém Zélandu postaví město budoucnosti. Vystudoval architekturu, přesto se nezabývá navrhováním domů, ale prostoru mezi nimi.

Janus Metz: Válka je droga

Kam až jsme schopni zajít, kde je hranice mezi dobrem a zlem? Kdy je v pořádku někoho zabít? A je to vůbec někdy v pořádku? Režisér filmu Armadillo se připojil k vojenské misi v Afghánistánu a natočil esej, který rozbouřil poklidné vody evropského veřejného života.

Eduardo Souto de Moura: Nedělám víc, než musím

Práce architekta je rok od roku těžší – všude přibývají nějaká omezení, říká portugalský architekt Eduardo Souto de Moura, autor známého fotbalového stadionu v Braze. V roce 2011 dostal Pritzkerovu cenu, své stavby přesto doteď navrhuje hlavně s papírem a tužkou.

Adir Steiner: Prague Pride 2011

Jsou pochody hrdosti dalším krokem k otevřené společnosti nebo naopak důkaz toho, že se řítíme do záhuby? Podle izraelského aktivisty Adira Steinera se Praha přibližuje světovým metropolím a událost bude prospěšná pro celé Česko. “Už dávno nežijeme jako Adam a Eva.”

Konrad Liessmann: Obrazy lidí moderny

liessmanFilozof, laureát ceny VIZE 97 a autor Teorie nevzdělanosti nebo Filosofie zakázaného vědění a jeho úvahy o estetice každodennosti nebo o tom, proč současný vzdělávací model připomíná středověké kláštery: Stala se z excelentního vzdělání jen záležitost pro elity?