Něco málo z Týdne, Instinktu a ČRo. Většina textů a nahrávek zmizela kdesi ve zvukovém archivu nebo ve sběrnách papíru.. a teď se vracejí jako digitální zombie.
Mike Reynolds: Architekt odpadu
Nejsem žádný hipík, jen hledám logická řešení současných problémů, říká světoznámý průkopník ekologického bydlení Mike Reynolds. Staví domy ze starých pneumatik, lahví a plechovek a na jedné takové budově pracoval v roce 2012 i kousek za Prahou.
Andreas Bitesnich: Můj New York
Rakouského fotografa Andrease Bitesnicha proslavily výrazné akty, z některých se už staly tisíckrát napodobované ikony. Před časem ale v Praze představil poněkud odlišný výstavní projekt: extrémně kontrastní New York. Přesto říká, že k americké metropoli žádný vřelý vztah nemá.
Jan Gehl: Architekt prázdných míst
Vyčistil Kodaň od aut a radí New Yorku, jak provést to samé. Obdivuje historická centra, ale na Novém Zélandu postaví město budoucnosti. Vystudoval architekturu, přesto se nezabývá navrhováním domů, ale prostoru mezi nimi.
Kam až jsme schopni zajít, kde je hranice mezi dobrem a zlem? Kdy je v pořádku někoho zabít? A je to vůbec někdy v pořádku? Režisér filmu Armadillo se připojil k vojenské misi v Afghánistánu a natočil esej, který rozbouřil poklidné vody evropského veřejného života.
Eduardo Souto de Moura: Nedělám víc, než musím
Práce architekta je rok od roku těžší – všude přibývají nějaká omezení, říká portugalský architekt Eduardo Souto de Moura, autor známého fotbalového stadionu v Braze. V roce 2011 dostal Pritzkerovu cenu, své stavby přesto doteď navrhuje hlavně s papírem a tužkou.
Adir Steiner: Prague Pride 2011
Jsou pochody hrdosti dalším krokem k otevřené společnosti nebo naopak důkaz toho, že se řítíme do záhuby? Podle izraelského aktivisty Adira Steinera se Praha přibližuje světovým metropolím a událost bude prospěšná pro celé Česko. “Už dávno nežijeme jako Adam a Eva.”
Konrad Liessmann: Obrazy lidí moderny
Filozof, laureát ceny VIZE 97 a autor Teorie nevzdělanosti nebo Filosofie zakázaného vědění a jeho úvahy o estetice každodennosti nebo o tom, proč současný vzdělávací model připomíná středověké kláštery: Stala se z excelentního vzdělání jen záležitost pro elity?
You must be logged in to post a comment.